
Największe 3 deficyty współczesnego człowieka to czas, uważność i energia. Kolejne miejsca na liście zajmują sen, życzliwość i zdrowie.
Kiedyś diagnozowaliśmy nasze słabe strony i doskonaliliśmy je z głębokim przekonaniem, że każdego można nauczyć wszystkiego. Dziś nie ma na to czasu, pieniędzy i energii. A więc co jest w życiu ważne? Na czym się warto skoncentrować? Skoro gatunek człowiek, jest stworzony do specjalizacji i nie może być najlepszy we wszystkim – warto postawić na swoje talenty i mocne strony.Instytut Gallupa po 50. latach badań stwierdza jednoznacznie, że w talentach i mocnych stronach jest ukryty nasz największy potencjał, tam uruchamia się w działaniu motywacja wewnętrzna. Dzięki temu wyróżniamy się z tłumu, stajemy się unikalni, wyjątkowi, efektywni i szczęśliwi. Pasja połączona z wiedzą i treningiem warsztatu daje kombinację mocnych stron, które zadecydują o naszym sukcesie życiowym, satysfakcji i zdrowiu.
Na pewno nasze słabości warto znać i nad nimi pracować. Najważniejsze jest tylko znalezienie odpowiednich proporcji. Skoro czas, uważność i energia są ograniczone, to z całości zasobów warto 80% przeznaczyć na poznanie i rozwój swoich mocnych stron i talentów, a 20% na pracę nad doskonaleniem swoich słabych stron, tak by nie stawały nam na drodze do zdrowia i sukcesu prywatnego oraz zawodowego.
Mam osobiste doświadczenia koncentrowania się w 90% na moich słabych stronach. Jednakże nakład wysiłku bywał często nieadekwatny do rezultatu. Niejednokrotnie cierpiały na tym i zdrowie, i relacje. A zdrowie, w dłuższej perspektywie okazuje się być najważniejszym zasobem osobistym człowieka, szczególnie w zawodach wymagających stałego kontaktu z innymi. To od nas codziennie ludzie kupują nastawienie, energię i uwagę skierowaną na swoje potrzeby. Trudno być życzliwym dla ludzi, gdy jest się zmęczonym, niewyspanym i na niewłaściwym miejscu, w niewłaściwej organizacji.
Więc na pytanie często zadawane w organizacjach – czy warto postawić w życiu
i w organizacji na talenty i mocne strony? – moja odpowiedź brzmi TAK.